Sosyal Medya Danışmanlığı Ne Yapar?

Sosyal medya günümüzde 7 den 70 e herkes’ in kullandığı paylaşım içerikli büyük bir platformdur. Birçok sosyal medya ortamı vardır, en çok kullanılanı da vardır en az tercih edileni de. Herkes istekleri üzerine paylaşımlar yapabilir , paylaşımlarını konu alan siteler, sayfalar oluşturabilir. Bu durumda söz konusu en önemli şey uzmanlaşmaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ?

Herhangi bir kurum veya markanın sosyal ortamlarda maksimum fayda ve algı kazandırma işidir . Bu işi yapan kişilerde sosyal medya uzamanlarıdır. Dijital bir ortamda markaların bir konum elde edebilmesi ve güçlü bir rekabet için aktif sürecin bozulmaması gerekir. Bir sosyal medya uzmanın görevi tam olarak bu noktada başlar. Verimli bir çalışma ve yüksek performans elde edebilmek için başvurduğunuz sosyal medya uzamanınız belirli yetilere sahip olmalıdır.

Bu Yetiler Nelerdir ?

Sosyal medya da aktif olmalı, İletişim becerileri yüksek , İkna kabiliyeti sağlam , pazarlama becerisine sahip olmalıdır.

Birçok reklam ajanslarının belirli bir sosyal medya uzmanları vardır. Reklam veren taraf verimli bir kampanya ya da reklam projesi yürütmek istiyorsa belirli şeylere dikkat etmeli ve özen göstermelidir.

Sosyal mecralarda yer almaya karar vermek, yeterli bütçe ayırmak, kurum/marka olarak beklentilerin ne olduğunu doğru dille aktarmak ve tabi en önemlisi seçilen sosyal medya uzmanının doğru kişi olduğuna emin olmak gibi özellikleri sağlamak çok önemlidir.

Sosyal Mediya Danışmanı’nın Görevleri ?

Sosyal medya reklam ve pazarlama yöntem ve tekniklerini belirler ve yönetir.

Analiz değerlendirmesi yaparak bir sonraki ayların hedeflerini optimize eder.

Erişilen sosyal ağlardaki görsel tasarımları hazırlar ve yönetir.

Kitle erişimini arttırarak marka bilinirliliğini yükseltmeye çalışır.

Araştırmalar yaparak ortamın güncel kalmasını sağlamak için sürekli olarak içerik paylaşımını gerçekleştirir.

Yapılan bu işler çoğu kişi tarafından önemsemeyip küçük görülse de, sosyal medya uzmanları özellikle yazılım içeriği konusunda , son derece ciddiyet isteyen ve yoğun çalışma gerektiren bir iştir.

Kaynak:Birbu reklam ajansı

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir