E-Ticaret İle Satış Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret İle Satış Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu E-ticarette çok para varmış diyorlar… Bu cümleyi birçok kez duyduğunuzu tahmin edebiliyorum.

Evet var, ama önce harcayarak yatırım yapmalısınız.

Eğer siz de bir perakende işindeyseniz mutlaka E-ticaret işine girmelisiniz. Bu artık ekstra değil mecburiyet olmuş durumda. Size bir web sitesi açıp oradan satın demiyorum ama en kötü sosyal medyayı kullanarak ürünlerinizi tüm Türkiye hatta tüm dünyaya sunun.

Eğer kendi e-ticaret mağazanızı açmaya karar verdiyseniz şimdi yazacaklarımı dikkatli okuyun. Çünkü birçok şirket E-ticaret yapmaya çalıştı ve başta harcadığı masraflarla kaldı. Aslında az masraf demek daha doğru olur. Çünkü e-ticaret için ayırdıkları bütçeyi çok düşük tuttular ve kalitesiz hizmet aldılar.

E-Ticarete başlamak için en temel olan bir web sitesine ihtiyacınız var ve yıllık kirası 1000TL den başlamakta. İstediğiniz modüllere göre 7000 – 8000 TL ye kadar çıkmakta. Tabi iş web sitesini kurmak ile bitmiyor. Bunun pazarlama ayağı da var.

Çoğu işletmeci pahalı telefonlar, pahalı giysiler ve pahalı arabalar kullanırken, yıllık 1000-2000TL olan e-ticaret web sitelerini duyunca sanki canları gidiyor.

Düşünün bir, yeni açılan bir e-ticaret sitesi nasıl bu kadar popüler olabiliyor. Tabii ki reklama yaptığı yatırımla. Belki birkaç ay zarar ediyor ama daha sonra kalıcı bir toparlanma sürecine giriyor.

Şimdi gelelim bir e-ticaret sitesi için neler gerekiyor.

 • E-ticaret Sitesi
  Satış yapacağınız ürünlere uygun bir şablonda, ziyaretçiyi yormayacak ve kısa yoldan satın alımı yapabileceği bir web sitesi. Yıllık 1000TL den başlayan birçok sistem var.
  Tavsiye ettiğim E-Ticaret Paketini İncelemek İçin Buraya Tıklayın
 • İçerik Editörü
  Genelde, ya ne olacak iş yerindeki elemanlara ben ürünleri eklettiririm diyorlar ama bu çok yanlış bir durum. E-ticaret sitelerini dolaşırken baştan sağma yazı ve kötü görsellerle bezenmiş ürün listelemelerinden anlayabiliyoruz. Bu mantık ile olduğunuz yerde sayarsınız. İçerik editörünü bu işi yapabilen biri ile çözmeniz gerekiyor.
 • SEO Çalışması
  Siteniz hazır ve ürünleri de girdiniz. Bundan sonra SEO çalışması yaparak aramalarda üst sıralarda çıkmanız gerekiyor. Bu işi genelde dışardan temin edebilirsiniz ama en sağlamı kendi içinizde bir personelin bunu yapması.
 • Reklam Çalışmaları
  Tüm bunların yanında önemli ayaklardan biri olan reklam çalışması. Bunun için de Arama motorları reklamlarından tutun da sosyal medya reklamlarına kadar birçok platformda iyi bir reklam çalışması yapılması gerekiyor. Bu işi de mutlaka uzmanlardan destek alarak çözmelisiniz. Aksi takdirde vereceğiniz paralar boşa gidecektir.

Özetlersek,

E-ticareti adam akıllı yapmak istiyorsanız, iyi bir SEO ve Dijital Reklam uzmanına ihtiyacınız var. Tabii en başta bu ikisini yapabilen tek bir kişi bulabilirseniz süper olur.

Hepinize bol satışlar.

Murat Öztürk

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir